Mandat dla opozycji Decydujące głosy w 2019 Decydujące głosy w 2023 Wizualizacja przydziału w 2023 Turystyka wyborcza Skąd te liczby? Wyniki akcji

Wyjaśnienia obliczeń

Nie ma jednej listy - ale możemy zmaksymalizować szanse demokratycznej opozycji! Głosujmy tak, aby w swoim okręgu przechylić szalę na korzyść tej partii, która ma realne szanse zdobycia dodatkowego mandatu dzięki Twojemu głosowi.

Trzeba zaznaczyć, że operujemy tutaj na prawdopodobieństwie uzyskania korzystniejszego wyniku a nie pewności. Najważniejsza jest mobilizacja - nasza i każdego kogo możemy namówić na poparcie demokratycznego porządku i poszanowania prawa.

To mit, że używana w Polsce do podziału mandatów metoda D'Hondta premiuje duże partie. Daje ona bonus partiom, które dostaną akurat tyle głosów ile potrzeba, aby zdobyć mandaty. Warto zapoznać się z tym artykułem wyjaśniającym kiedy głos ma największe szanse dać dodatkowy mandat.

Odpowiednio przekierowując głosy na opozycję pomiędzy komitetami, możemy zmniejszyć inne niesprawiedliwości tych wyborów, takie jak propaganda rządowych mediów, nieuczciwe finansowanie kampanii przez spółki Skarbu Państwa, brak aktualizacji ilości mandatów w okręgach wyborczych, czy doliczanie setek tysięcy głosów z zagranicy do okręgu warszawskiego.

Wyniki najnowszych sondaży i prognozowany podział mandatów w skali kraju:

Do średniej używanej w obliczeniach wliczamy 7 najnowszych sondaży wykonanych najbardziej wiarygodną metodą rozmów telefonicznych. Głosy niezdecydowanych przyznajemy proporcjonalnie wszystkim komitetom. Bierzemy pod uwagę 5 partii, które mają szanse wprowadzić posłów do sejmu. Scenariusz, w którym Trzecia Droga nie pokonuje progu wyborczego i tak oznaczałaby wygraną PiS, dlatego jego też nie rozważamy.

W Polsce w praktyce mamy 41 niezaleznych wyborów w kazdym z 41 okręgów wyborczych. O szczegółach używanej w Polsce metody D'Hondta można przeczytać w wielu miejscach i zakładamy, że czytelnik tę metodę już zna. Jest możliwe, że partia która zdobędzie mniej glosów w skali kraju otrzyma więcej mandatów niż ta, która zdobyła tych głosów więcej. Wnioski PKW o wyrównanie siły głosu w poszczególnych okręgach marzną od dawna w sejmowej zamrażarce, na niekorzyść demokratycznej opozycji, która zdobyłaby wiele z tych przesuniętych mandatów.

Między innymi dlatego warto zmaksymalizować siłę swojego głosu. Jednak, w każdym z okręgów wyborczych decyzja o tym na kogo warto zagłosować, aby demokratyczna opozycja zdobyła jak najwięcej mandatów będzie inna.

Prognozowany podział mandatów w okręgach:

Przed przejściem do analizy poszczególnych okręgów wyborczych, warto spojrzeć jak wygląda podział mandatów w poszczególnych okręgach w rozbiciu na demokratyczną opozycję (Koalicja Obywatelska + Trzecia Droga + Nowa Lewica) i pozostałe komitety wyborcze (Zjednoczona Prawica i Konfederacja):

Rozkład wyników tej symulacji, prawdopodobieństwo możliwego podziału mandatów oraz wnioski dla wyborców opozycji głosujących w poszczególnych okręgach można znaleźć poniżej.

Aby ocenić na kogo w danym okręgu warto zagłosować, uśredniliśmy wyniki sondaży wyborczych (tylko tych, które odbyły się po Marszu Miliona Serc) i przeliczyliśmy je na głosy na partie w poszczególnych okręgach. Użyliśmy w proporcji jeden do jeden wyniku danej partii z 2019 oraz prognozy rozkładu głosów na okręgi bazując na trendzie z trzech ostatnich wyborów.

Dla Trzeciej Drogi użyliśmy w proporcji 1 do 1 poparcia PSL oraz wyniów Szymona Hołownii z 2020 roku. Dla Konfederacji policzyliśmy wyniki z 2015 i 2019 roku oraz wynik Krzysztofa Bosaka z 2020. Przeprowadziliśmy po 200'000 symulacji wyników wyborów w każdym okręgu. Każda symulacja losowała wynik dla danej partii zgodnie z rozkładem normalnym, przyjmując odchylenie standardowe zależne od zmienności poparcia dla partii w okręgach podczas wcześniejszych wyborów oraz wielkości prób w używanych przez nas sondażach wyborczych. Użyte w losowaniach dla każdej partii i okręgu odchylenie standardowe jest oznaczone na wykresach (histogramach) poparcia symbolem sigma (σ). W praktyce - oczekujemy, że w 95% przypadkach faktyczne poparcie dla partii w danym okręgu będzie się różnić od prognozowanego najwyżej o dwukrotność wartości sigma. Dla 41 okręgów i 5 partii spodziewamy się więc wyniku poza prognozowanym zakresem w około 10 przypadkach.

Rozkład wyników tej symulacji, prawdopodobieństwo możliwego podziału mandatów oraz wnioski dla wyborców opozycji głosujących w poszczególnych okręgach można znaleźć na głównej stronie.

Poniżej natomiast, jest tabelka z wyjściową prognozą wyborczą, wynikającą z przyjętych, uśrednionych wyników sondaży ogólnokrajowych i naszego modelu podziału głosów na okręgi.

Autorzy:
Jan Gorski (matematyk)
Michał M. Majewski (analityk systemu wyborczego)
Kuba Rozkwitalski (programista)
Kontakt: pogonimypis@gmail.com